Netrápte sa vráskami a kruhmi pod očami! Riešenie je jednoduché (Korzár)
Najúčinnejšou a najjednoduchšou metódou na riešenie mimických vrások je botulotoxín. Najčastejšie sa používa na odstránenie vrásky medzi obočím. Okrem mimických vrások mnohé z nás vedia potrápiť aj tmavé kruhy pod očami. Aj na to existuje účinné riešenie, ktoré vám dnes predstavíme.
Botulotoxín je látka, ktorá sa už dlhú dobu používa v neurológii na uvoľnenie svalových kŕčov a dermatológovia si všimli jeho pozoruhodný účinok pri aplikácii v oblasti tváre. U nás sa aplikuje vo forme prípravku zvaného Dysport.
Aký je princíp účinku botulotoxínu?
" V dermatológii sa botulotoxín aplikuje injekčne vo veľmi nízkych dávkach do problémových partií tváre. Jeho účinok spočíva v tom, že zabráni mimickému svalu zmršťovať sa. Zmršťovanie mimických svalov je hlavnou príčinou tvorby vrások. Najčastejšie je Dysport aplikovaný medzi obočím, ale možné je tiež využiť jeho pôsobenie v oblasti čela alebo očí, obmedzene aj v oblasti úst," vysvetľuje MUDr.Jarmila Hudáková z Centra plastickej a estetickej chirurgie v Košiciach.
Účinok botulotoxínu trvá zhruba 4-6 mesiacov, jeho efekt postupne odoznieva a je potrebné aplikáciu zopakovať.
"Pri opakovaní už nedochádza k návratu zmršťovacej schopnosti svalu v pôvodnej miere. Zmršťovacia schopnosť svalu sa postupne znižuje, až postupom času môže dôjsť k jej úplnému potlačeniu a vráska sa prestáva tvoriť. Zároveň sa opakovaním predlžuje trvanlivosť daného efektu, teda čím dlhšie túto terapiu podstupujete, tým dlhšie trvá aj efekt aplikovaného botulotoxínu," dodáva plastická chirurgička, ktorá má viac ako dvadsaťročnú prax v plastickej chirurgii a korektívnej dermatológii.
Cielený útok proti vráskam
Najideálnejším spôsobom boja proti vráskam na tvári je trojkombinácia laseru, implantátu a Dysportu v troch fázach.
"V prvej fáze sa pomocou erbiového laseru vráska vyhladí na povrchu. Potom sa do zostávajúceho prehĺbenia injekčne aplikuje implantát, ktorý vyhladí posledné drobné nerovnosti. Záverečnou fázou je injekčné vstrieknutie veľmi nízkej dávky Dysportu do mimického svalu, ktorý vznik vrásky zpôsobil," vysvetľuje doktorka Hudáková.
Dodáva, že vďaka tejto trojkombinácii je zabránené obnovovanie tvorby konkrétnej vrásky. Poradie jednotlivých fáz je možné podľa potreby zameniť.
Príčiny vzniku kruhov pod očami
Kruhy pod očami sú častým problémom, ktorý trápi veľa žien aj mužov. Mnohokrát sú dedičné, môžu byť aj získaným problémom pri niektorých ochoreniach. Únava, nevyspatie, anémia môžu zhoršiť alebo zvýrazniť problém. Často však kruhy pod očami vznikajú pri zmenách na tvári v súvislosti s vekom, so stratou objemu v lícach alebo zvýraznením tukového vankúša očného lôžka. Vo všeobecnosti, tzv. tmavé kruhy pod očami majú dve príčiny. Je dôležité určiť tú správnu, aby sa následne mohlo vybrať aj efektívne riešenie.
Tmavé kruhy spôsobené tenkosťou pokožky a jej podkladom
"Čím je pokožka pod očami jemnejšia a tenšia, tým viac presvitá podklad a vznikajú tmavé kruhy. Riešením je aplikácia kyseliny hyalurónovej do pokožky po očami. Dochádza tak k vyplneniu plochy, tým aj odstráneniu tzv. tmavých kruhov. Aplikácia kyseliny hyalurónovej je takmer bezbolestná. Výplň sa vpravuje jemnou ihličkou alebo jemnou tupou kanylkou a výkon trvá niekoľko minút. Výsledok pretrváva mesiace a dá sa kedykoľvek zopakovať," hovorí MUDr. Hudáková.
Sfarbením samotnej pokožky pod očami
"Pokožka pod očami je pigmentovaná. V danom prípade pripadá v úvahu viacero možnosti ošetrenia a to od aplikácie chemického peelingu, mezoterapie s depigmentačným efektom, ošetrenie frakčným CO2 laserom, či len aplikácia depigmentačného gelu," navrhuje riešenie doktorka.
Výrazné kruhy, unavený výraz tváre
"Je spôsobené ochabnutím kože a tukovými depozitmi, ktoré sa pretláčajú cez svalstvo. Riešenie je plastika dolných viečok, tzv. blepharoplastika, kedy sa odstraňuje nadbytočná koža aj tukové depozity chirurgicky," doplnila plastická chirurgička Jarmila Hudáková.