Do plaviek už spokojná s novými prsiami (Korzár)
Ak si pred letom znovu robíte starosti, že vaše prsia nevyzerajú v plavkách dobre a chceli by ste ich mať väčšie, menšie, pevnejšie, vedzte, že problém sa dá vyriešiť. Moderná plastická a estetická chirurgia ponúka už aj na východe skúsených odborníkov, ktorí dokážu splniť vaše želanie a navždy vás zbaviť zbytočných komplexov.
Všeobecne sa plastické operácie prsníkov rozdeľujú na tzv. zväčšovacie a zmenšovacie. "Zväčšenie sa robí väčšinou silikónovými implantátmi. Pri zmenšovaní pŕs môže ísť buď len o odstránenie nadbytku kože a tým aj k podvihnutiu a úprave tvaru. Zjednodušene povedané, vymodeluje sa úplne nový tvar, čo sa robí najmä pri ochabnutých prsiach po dojčení. Alebo môže ísť o tzv. redukčnú mamaplastiku, kde sa odoberá tuk z objemu prsníka a ten sa zmodeluje do nového tvaru. Robievame to pri veľkých prsiach, ktoré spôsobujú zdravotné problémy s chrbticou. Takže dokážeme prsia zväčšiť i zmenšiť o niekoľko čísel. Samozrejme, robíme aj kombinované operácie pri výraznej asymetrii prsníkov, napríklad tak, že sa jeden zväčší a druhý zmenší alebo zmodeluje," vysvetľuje šéf Centra plastickej a estetickej chirurgie v Košiciach MUDr. Miroslav Glück, ktorý je zároveň aj hlavným odborníkom pre odbor plastická chirurgia pre Košický a Prešovský kraj.
Zdôrazňuje, že pri plánovaní operácie sú limitovaní anatomickými pomermi. Najčastejšie implantujú veľkosti od cca 250 do cca 450. Asi 30% percent klientely je zo zahraničia, hlavne z Veľkej Británie a je zaujímavé, že tam sú požiadavky vačšinou na väčšie prsia, hlavne veľkosti nad 500. Zatiaľ najvačšie implantovali veľkosť 850.
Neriadiť sa nízkou cenou, ale kvalitou a odbornosťou
Pred operáciou je nesmierne dôležité absolvovať konzultáciu a veľmi podrobne sa informovať na každý detail celého procesu. V prípade potreby je možnosť informovať sa niekoľkokrát, aby bolo všetko jasné a aby nedošlo k nedorozumeniam vo vzťahu k výsledku.
"Je nevyhnutné absolvovať predoperačné vyšetrenia, kde sa nesmú zatajiť žiadne dôležité informácie o zdravotnom stave, uviesť užívanie antikoncepcie, resp. dlhodobé užívanie iných liekov, prekonané ochorenia a alergie, fajčenie. Sú to všetko informácie na zhodnotenie zdravotného stavu pred operáciou.
Rovnako dôležité je nepodceniť výber operatéra, dôsledne sa informovať o chirurgovi, resp.pracovisku, aké má skúsenosti, koľko takých operácií robia ročne, aké majú výsledky, počet komplikácií. odporúčam neriadiť sa len reklamou, ale radšej sa poinformovať aj vo svojom okolí. Najlepšie sú osobné odporúčania niekoho, kto to už absolvoval," radí ženám MUDr. Glück.
"A už vôbec neodporúčam riadiť sa cenou! Treba si uvedomiť, že nie všetko, čo je lacné, je aj dobré. Je to vážny zásah do organizmu, ktorý má svoje riziká, je potrebné sa informovať aj na anestéziológa, možnosti pooperačnej starostlivosti pri komplikáciách. Na našej klinike tzv.lacnejšie implantáty ani nedávame, vo vzťahu ku kvalite nerobíme žiadne kompromisy, nechceme podstupovať žiadne možné riziko. Ročne robíme asi 100 operácií prsníkov."
Pred zákrokom je nevyhnutná konzultácia
Pred každou operáciou je nevyhnutná konzultácia a objektívne vyšetrenie, kde sa zistia anatomické pomery a predstavy klientky. "Môže sa stať, že prsia nie sú vhodné na zákrok alebo očakávania klientky sú iné, ako sú možnosti plastickej chirurgie. Niekedy preto spolupracujeme s psychológom. Iné obmedzenia sú zdravotné, neoperujeme duševne choré klientky, pri prejavoch akútnej bakteriálnej, vírusovej alebo mykotickej infekcie, pri autoimunitných ochoreniach, pri vážnych poruchách zrážanlivosti krvi, pri poruchách hojenia, počas tehotenstve a počas dojčenia. Zvýšené riziko je napríklad u diabetičiek, ochoreniach pečene a kardiovaskulárneho systému," vysvetľuje ďalej MUDr. Glück.
Dôležitá pooperačná starostlivosť
Pripomína, že správna pooperačná starostlivosť je minimálne taká dôležitá ako samotná operácia. Každá pacientka odchádza s presnými odporúčaniami.
"Po klasickej augmentácii silikónovými implantátmi sa stehy vyberajú medzi 7-14 dňom v závislosti od procesu hojenia a veľkosti implantátu. Práceneschopnosť je závislá aj od typu zamestnania, najčastejšie stačí 14 dní. Samozrejme, aj potom sú ešte nejaké obmedzenia hlavne vo vzťahu k zvýšenej fyzickej námahe, napr. pri športových aktivitách. Po dvoch mesiacoch vačšinou už žiadne obmedzenia nie sú."
Životnosť implantátov
V minulosi bola životnosť implantátov 10-15 rokov. V dnešnej dobe už ale niektorí výrobcovia dávajú doživotnú záruku na poškodenie implantátov.
"Ale ako veľa vecí v živote nie je navždy, tak je to aj s implantátmi. Aj keď výrobcovia tvrdia, že ich meniť netreba, treba si uvedomiť, že pri zväčšovaní prsníkov sa natiahne koža a aj podkožie. Čím väčšie sú prsia, tým viac sa koža naťahuje. Časom tkanivá strácajú prirodzenú elasticitu, koža povoľuje a prsia môžu mierne ochabovať. Aby bol tvar prsníka čo najdlhšie prirodzený, vždy keď sa to dá, vkladáme implantát čiastočne pod sval. Máme pacientky, ktoré majú už implantáty takmer 20 rokov a nemajú žiadne problémy a prsia vyzerajú stále veľmi dobre. Takže je to individuálne," dodáva šéf Centra plastickej a estetickej chirurgie v Košiciach.
Celosvetové štatistiky vylúčili vzťah silikónu a rakoviny. Ide o úplne inertný materiál, ktorý sa už v chirurgii používa dlho (v cievnej chirurgii, kardiochirurgii, ortopédií a pod.) "Samozrejme, žena, ktorá má implantáty, môže ochorieť, ale nie preto, že má implantáty. Ochorela by aj tak. Dokonca tým, že ženy po plastike chodia pravidelne na sonografické kontroly, tak môžu skôr podchytiť včasné štádiá ochorenia, ktoré sú celkom vyliečiteľné," vyvracia rozšírené obavy hlavný krajský odborník MUDr. Miroslav Glück.