Boom skrášľovania sa pomocou skalpela neustáva (Korzár)

Vedia pomôcť tam, kde bola príroda skúpejšia a nenadelila nám tie najdokonalejšie tvary. Dokážu zväčšiť, zmenšiť, zvýrazniť alebo zjemniť, niekde môžu pridať, inde ubrať či vymodelovať dokonalé línie pŕs, bokov, nosa, uší, pier, lícnych kostí. Pričarujú aj ubúdajúce vlasy, omladia a rozžiaria vašu pleť...

 

Boom skrášľovania sa pomocou skalpela neustáva

Má ešte dnešná plastická chirurgia nejaké limity? Túto otázku sme položili známemu košickému plastickému chirurgovi Miroslavovi Glückovi, ktorý je aj krajským odborníkom ministerstva zdravotníctva pre Košický aj Prešovský kraj v odbore plastická chirurgia a konzultantom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Plastická chirurgia je dynamický odbor a za posledné obdobie výrazne pokročila. Zatiaľ čo v minulosti sa bežne riešili len operácie nosa, uší, rázštepov pier a iných vrodených vývojových chýb či úrazy, dnes je celkom bežné aj zväčšovanie prsníkov pomocou silikónových implantátov, odsávanie tuku, chirurgická úprava spadnutých viečok či celkový facelifting a dokonca aj transplantácia vlasov. A plastické zákroky už nie sú len doménou ľudí pracúcich v šoubiznise, či bohatých, ale aj celkom bežných ľudí ‚bez mena' a s priemerným príjmom. Je treba si uvedomiť, že síce vzhľad nie je v živote to najdôležitejšie, ale môže o nás veľa povedať. Ľudia sa totiž chcú cítiť lepšie, vyzerať krajšie a mladšie, a ak im môže nejaký operačný zákrok, často veľmi banálny, pomôcť cítiť sa lepšie vo svojej koži, neokúňajú sa dlho a neváhajú ho podstúpiť," hovorí MUDr. Miroslav Glück, ktorý otvoril svoje Centrum plastickej a estetickej chirurgie pred dvadsiatimi rokmi, kedy sa tento medicínsky odbor na Slovensku viac-menej iba začínal rozvíjať. Dnes ponúka táto klinika desiatky výkonov nielen v plastickej chirurgii, ale aj v laseroterapii a estetickej dermatológii a jej služby vyhľadávajú aj klienti zo zahraničia. „Takzvaná zdravotná turistika funguje aj v našom medicínskom obore. Sme vyhľadávaná destinácia pre vysokú kvalitu a nepomerne nižšie cenové hladiny. Napríklad kým zväčšenie prsníkov v Británii stojí bežne viac ako 6-tisíc eur, v našom regióne sú ceny len niečo vyše dvetisíc. Najčastejšie nás navštevujú klienti z Británie, Rakúska a Nemecka, zvyčajne prostredníctvom špecializovaných agentúr," poznamenáva lekár.

Plastickým chirurgom sa podľa neho nikto nenarodí. Lekár sa tomuto odboru môže v praxi venovať až po dôkladnej predatestačnej príprave a vykonaní atestačnej skúšky, pričom pochopiteľne potrebuje istý chirurgický talent a cit pre krásu. Zručnosť získava rokmi a musí absolvovať hodiny a hodiny na operačnej sále, kde najprv nasáva vedomosti a skúsenosti od zručnejších kolegov... „Učíme sa však celý život - aj keď už človek má ten správny ‚grif' v tom, čo robí - pretože napredujúci vývoj prináša nové postupy a materiály. Preto sa kontinuálne vzdelávame a školíme, posúvame sa dopredu," vysvetľuje MUDr. Glück.

Výber pracoviska a lekára sa neoplatí podceniť. Prirodzene, každý by si mal dobre preveriť, do koho rúk zverí svoje jedinečné telo. Je dobré overiť si nielen bezpečnosť tej- ktorej procedúry, ale aj to, či má operatér a pracovisko dostatok skúseností. Doktor „na všetko" je v plastickej chirurgii mýtus, špecializácia na isté druhy výkonov má svoj význam a tak ako s kožným problémom nejdeme za urológom, aj nos či prsia si treba nechať poopraviť tým, kto ich už operoval veľa. Je to celosvetový trend.

Dôležitá je aj podrobná konzultácia pred zákrokom, pri ktorej je treba prebrať všetky eventuality, riziká, možné kontraindikácie, čas rekonvalescenie, alebo dočasné obmedzenia po výkone. Neoplatí sa podceniť ani pooperačnú starostlivosť, ktorá výrazne prispieva k úspešnému výsledku, no pacienti ju často opomínajú. Pretože nie je klinika ako klinika. Aj keď marketing je dnes dôležitou súčasťou podnikania, ktorý využívajú aj pracoviská plastickej chirurgie, je dobré získať o danom pracovisku aj iné informácie a nepodľahnúť len reklamnej kampani...To isté platí aj o estetickej dermatológii a laseroterapii.

„V niektorých salónoch si ženy bežne nechávajú robiť chemický píling alebo laseroterapiu neodborným personálom. Netušia, aké prípravky sú použité na ich pleť, či s akými lasermi tieto salóny pracujú, pričom niektoré zariadenia by mali obsluhovať výlučne školení lekári, pretože ich použitie môže spôsobiť nielen estetický problém, ale aj vážnejšie poškodenie zdravia, hlavne pri takzvaných deštrukčných laseroch," varuje MUDr. Miroslav Glück, ktorý pôsobí aj ako viceprezident Slovenskej laseroterapeutickej spoločnosti SLS. Dokonca sa dopočul o prípadoch, keď invazívne výkony, ako napríklad aplikáciu botulotoxínu alebo kyseliny hyalurónovej, ani nerobil lekár, čo je veľké riziko. „Vždy pritom hrozia nejaké komplikácie, ktoré laik nemôže zvládnuť bez presnej znalosti anatómie a mechanizmu účinku podávaných látok. Odborný personál sa samozrejme premieta do ceny výkonu, ale za kvalitu sa oplatí priplatiť. Keď sme už pri tejto téme - naozaj neodporúčam dôverovať pracovisku s podozrivo nízkou cenou, pretože môže ísť o ‚kompromisy' v zmysle kvality."

Je celkom prirodzené, že sa chceme páčiť

Podľa odborníka však nie je treba hľadať na snahe vyzerať dobre nič čudné, je prirodzené, že sa chceme páčiť. Príjemný vzhľad dnes patrí k modernému životnému štýlu a pri niektorých povolaniach je dokonca nutnosťou. Pri želanej výraznejšej zmene zovňajšku je samozrejme namieste zvažovať všetky „pre a proti" a rozhodnutiu by mala predchádzať starostlivá úvaha. Dôležité podľa neho je, aby tak každý urobil predovšetkým kvôli sebe, nie pod vplyvom okolia.

„Hovorím to obzvlášť každej žene, ktorá za mnou príde s fotkou konkrétnej ženskej tváre či kvôli zväčšeniu prsníkov. Dámam s prehnanými požiadavkami radím, aby si rozhodnutie dobre premysleli, pretože vo všetkom je treba poznať mieru. Naozaj nechceme ‚vyrábať' bábiky Barbie, ale pomáhať ženám k pekným krivkám a vyváženým proporciám, ktoré im pomáhajú prinavrátiť radosť zo života a stratené sebavedomie. Nie je nič krajšie, ako pekne tvarovaná a prirodzene pôsobiaca sebavedomá žena. A ja som veľmi rád, že naša klinika môže dámam k tomu dopomáhať," podotýka MUDr. Miroslav Glück.
Poznamenáva, že niekedy stačí malý zákrok na výrazné zlepšenie vzhľadu. To platí napríklad pri operáciách nosa – rhinoplastikách, ktoré sú jedny z najčastejších výkonov v plastickej chirurgii, no zároveň patria medzi najnáročnejšie, pretože aj milimetrové rozdiely zohrávajú významnú úlohu.

„Či je to priveľký nos, alebo primalé prsia, takmer na všetko má moderná plastická chirurgia dobrú odpoveď. Dnes už dokážeme vyhovieť aj požiadavke na zmenu pohlavia a je len málo problémov týkajúcich sa vzhľadu, ktoré by sme nevyriešili. Plastická chirurgia skutočne napreduje míľovými krokmi a je to medicínsky odbor, v ktorom vidíte u klienta rýchlo nielen fyzickú zmenu, ale veľakrát aj jej pozitívny vplyv na psychiku. Teší nás, že môžeme robiť zdravých ľudí šťastnejšími - a túto výsadu nemá veľa lekárov," konštatuje lekár, ktorý osobne skrášlil stovky žien a spolu s jeho tímom ich sú tisícky.

Napíšte nám

Táto stránka je chránená systémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania .

* - povinná položka

 
Táto stránka je chránená systémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania .