Plastická úprava nosa (rhinoplastika)

1200
Eur*

* táto cena je len orientačná. Konečnú cenu zákroku určí ošetrujúci lekár po konzultácii s pacientom na základe vyšetrenia

Kompletný Cenník OBJEDNAJTE SA NA KONZULTÁCIU 

Korektívne operácie nosa patria k jedným z najčastejších a zároveň aj technicky najnáročnejších výkonov v plastickej chirurgii. Podľa typu nosa a želania pacienta ide o operáciu mäkkých častí nosa alebo o operáciu kostenej časti nosa. Operuje sa v lokálnej alebo v celkovej anestézii, dĺžka zákroku je 1 až 2 hodiny podľa náročnosti nálezu. Po operácii sa približne 14 dní nosí na nose malá dlažka.

Čo je rhinoplastika?

Nos je dominantnou časťou tváre. Tvar nosa je geneticky podmienený. Zmeny v tvare nosa môžu spôsobiť úrazy, operácie alebo vrodené anomálie. Akékoľvek odchýlky od normálneho tvaru môžu narúšať harmóniu tváre, priťahovať prílišnú pozornosť a tým spôsobovať svojmu nositeľovi nemalé komplexy. Rhinoplastika (z gréckeho Rhinos – nos a Plassein – tvarovať) je estetická operácia, pomocou ktorej je možné dosiahnuť úpravu tvaru a veľkosti nosa. Najčastejšie sa v rámci rhinoplastiky vykonáva jeho celkové zmenšenie, prípadne zmenšenie iba jeho časti (napr. špičky alebo chrbta nosa), poprípade zúženie nosa alebo jeho repozícia pri vybočení. Zriedkavejšie sa jedna o úpravu nosa zväčšením.

Pre koho je operácia vhodná

Rhinoplastika sa vykonáva u dospelých žien alebo mužov, pričom je dôležité, že rast skeletu už musí byť ukončený (u dievčat je to po 16 až 17 roku, u chlapcov o niečo neskôr). Možno k nej pristúpiť z rôznych indikácii ako napr. pri disharmónii tváre spôsobenej tvarom a veľkosťou nosa viditeľnou pri pohľade spredu a z profilu. Kvalitne prevedenou operáciou nosa dosiahneme zmenu výzoru tváre, ktorý sa viditeľne zjemní a omladene. Po rhinoplastike vyniknú ostatné črty tváre – oči, ústa alebo lícne kosti. Operácia je možná v každom veku avšak najvhodnejší vek na zákrok je od 18 do 40 rokov. Nad 40 rokov postupujeme opatrne a menej radikálne. Úspešne vykonaná rhinoplastika je veľkým prínosom pre estetiku tváre a skvalitnenie života pacienta.

Cenník

Plastická úprava mäkkého nosa (špička nosa) 1200 €
Plastická úprava tvrdého nosa (kostenné časti) 2000 €
Korekcia nosových vchodov alebo úprava septa 500-650 €
Revízna septorhinoplastika 2350 €
Turbinoplastika 400 €

Predoperačná príprava

Pred operáciou sa odporúča, okrem základných vyšetrení, prestať užívať lieky spôsobujúce zvýšenú krvácavosť (napr. Acylpyrín) a takisto prestať fajčiť. Operácia prebieha v lokálnej anestéze a trvá približne 1 hodinu. Pre lepšie pochopenie jej priebeh môžeme rozdeliť do niekoľkých krokov.

Pooperačná starostlivosť

Operácia a pooperačný priebeh sú bezbolestné. Mierny diskomfort môže spôsobovať tamponáda ponechaná 24 hodín po operácii a samozrejme fixačný obväz nosa. Preväzujeme 3-krát, potom vyberáme tamponádu, redukujeme a skladáme obväz. Rekonvalescencia trvá asi 2 týždne, dovtedy však všetky znaky operácie (napríklad modriny) zmiznú.

Možné komplikácie operácie

Nakoľko sa operujú iba zdravé osoby, sú riziká operácie minimálne. Za účelom dosiahnutia želaného výsledku zdôrazňujeme nutnosť pooperačnej disciplíny, teda nosenie fixácie 1 až 2 týždne, ktoré netreba podceňovať. Pri odchýlke od očakávaného pooperačného priebehu kontaktuje pacient svojho operatéra. Výsledky operácie sú trvalé. Plastická úprava nosa

Priebeh operácie

Anestézia

Pre zabezpečenie väčšieho komfortu a bezbolestného priebehu zákroku sa podávajú lokálne alebo niekedy aj celkové anestetiká.

Incízia (rez)

Rhinoplastiku možno vykonávať jednak zatvoreným spôsobom, kedy incízie sú skryté vnútri nosa a nie sú badateľné pri pohľade zvonku. Takisto je ju možné prevádzať otvoreným spôsobom, kedy sa urobí malý rez v oblasti mäkkého tkaniva oddeľujúceho obe nozdry.

Vytvarovanie nosa

Pri rhinosplatike môžeme redukovať alebo zväčšiť časti nosa použitím chrupavky, získanej z iných častí tela. Najčastejšie sa na tento účel používa chrupavka z nosovej priehradky, zriedkavo ušná chrupavka alebo chrupavka získaná z rebra.

Korekcia deviovanej nosovej priehradky

Ak je priehradka deviovaná, je v tomto kroku vyrovnaná a akékoľvek jej postranné výbežky sú odstránené, aby sa umožnilo voľné dýchanie.

Uzatvorenie rezu

Po vyformovaní nosa do želaného tvaru sú tkanivá k sebe priblížené a zošité stehmi. Môžu byť takisto urobené pridavné stehy v oblasti prirodzeného zakrivenia nozdier na úpravu ich veľkosti.

Založenie tamponády

Operácia je ukončená fixáciou nosa a nosnou tamponádou, tj. vystužením nosa vatovými trubičkami.


Objednajte sa na konzultáciu

(max. veľkosť všetkých fotiek spolu je 10 MB)

Pre jednoduchšie a jednoznačnejšie posúdenie Vašej žiadosti môžete nahrať aj fotky.
Poznámka: Fotografia nie je povinnou položkou!


Táto stránka je chránená systémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania .

* - povinná položka