Gynekomastia

1000
Eur*

* táto cena je len orientačná. Konečnú cenu zákroku určí ošetrujúci lekár po konzultácii s pacientom na základe vyšetrenia

Kompletný Cenník Objednajte sa na konzultáciu 

Gynekomastia je nezhubné zdurenie mužských prsných žliaz (zriedkavo len jednej prsnej žľazy). Ochorenie je spôsobené zvýšenou hladinou estrogénov počas normálneho fyziologického vývoja. Objavuje sa často u novorodencov ako dôsledok zvýšenej hladiny estrogénov, ktoré novorodenec získal cez placentu od matky. Prsná žľaza sa u muža prechodne zväčšuje aj počas puberty a vo vyššom veku, keď gynekomastia býva pravdepodobne podmienená zvýšenou premenou androgénov na estrogény v tkanivách. K zväčšeniu prsnej žľazy môže dôjsť aj v súvislosti s užívaním steroidných anabolík. Niekedy sa jedná len o zmnoženie tukového tkaniva – vtedy hovoríme o pseudogynekomastii. Terapeutický plán určí plastický chirurg podľa typu gynekomastie a klinického nálezu.

Predoperačná príprava

Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu, na koži nesmie byť akýkoľvek prejav zápalového ochorenia. Večer pred operáciou je nutné vyholiť si hrudník. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Gynekomastia

Priebeh operácie

Operácia sa vykonáva vo väčšine prípadov v celkovej anestézii. U menších gynekomastii je rez vedený na hranici pigmentovaného dvorca a kože v dolnej polovici obvodu dvorca. Výsledkom tohto operačného prístupu je väčšinou neviditeľná jazva v pooperačnom období. Počas operácie sa chirurgicky odstraňuje celá žľaza. Ak je prítomná pseudogynekomastia, táto sa zväčša počas jednej operácie koriguje pomocou liposukcie prsnej oblasti. Pri chirurgickej liečbe veľkých gynekomastií sa používajú iné typy operačných techník (napr. prenesenie bradavko – dvorcového komplexu na stopke, cirkulárny rez okolo celého dvorca s následným odstránením prebytočného tkaniva a iné).

Pooperačná starostlivosť

V pooperačnom období treba v závislosti od rozsahu a typu operácie počítať s výskytom modrín a opuchu, ktoré sa zvyčajne stratia do 14 dní. Všeobecne povedané, odporúča sa obmedziť namáhanie a napínanie pektorálnych svalov, čomu treba prispôsobiť životný štýl. V operačnej rane zavedené drény sa odstraňujú na druhý deň po operácii. Elastický kompresívny obväz (resp. elastické prádlo) sa odporúča nosiť minimálne 4 týždne po operácii. Po tejto dobe je spravidla možné venovať sa športu a väčšej fyzickej námahe.

Možné komplikácie operácie

Zväčša sa obmedzujú len na pooperačné bolesti a pretrvávajúci opuch. Niekedy sa po operácii vyskytnú miesta so zníženou citlivosťou, ktorá sa však počas niekoľkých týždňov až mesiacov spontánne prinavráti. Vážnejšou komplikáciou je masívne pooperačné krvácanie, alebo odumretie bradavko – dvorcového komplexu, ku ktorému môže častejšie dôjsť pri rozsiahlejších zákrokoch. Zriedkavo sa pooperačne vyskytuje zápal operačnej rany, resp. tvorba hypertrofickej alebo keloidnej jazvy.

 


Objednajte sa na konzultáciu

(max. veľkosť všetkých fotiek spolu je 10 MB)

Pre jednoduchšie a jednoznačnejšie posúdenie Vašej žiadosti môžete nahrať aj fotky.
Poznámka: Fotografia nie je povinnou položkou!


Táto stránka je chránená systémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania .

* - povinná položka