Ortopédia

Zákroky

  • Operácia karpálneho kanála
  • Dupuytrenova kontraktúra
  • Operácia skákavého prsta
  • Operácie haluxov

 

  • Operácia radiálnej epikodylitídy (tenisový lakeť)
  • Operácia ulnárnej epikodylitídy (golfový lakeť)
  • Operácia bursitídy
  • Rekonštrukcie šľachového aparátu

Syndróm karpálneho tunelu

Čo to je

Nedokrvenosť stredového nervu v zápästnom zúžení (karpálnom tuneli). Ide o rôzne stupne ochrnutia stredového nervu.

Ako sa prejavuje

Najčastejšie nočné brnenie prstov, porucha jemnej motoriky, citlivosti, bolesti vyžarujúce do lakťa alebo ramena, pri ťažších štádiách strata svaloviny palca, neschopnosť uchopiť predmety palcom.

Stanovenie diagnózy

Podrobné klinické vyšetrenie pacienta a EMG vyšetrenie.

Ako sa lieči

Ľahká forma útlaku nervu: konzervatívne (ortézy, obstreky, lieky na zlepšenie prekrvenia a kvality nervu, rehabilitácia.

Ťažšie formy útlaku nervu: operácia najčastejšie v lokálnej anestézii, krátkym rezom v päte dlane. Ihneď po operácii prestane nočné brnenie, ostatné ťažkosti ustupujú niekoľko mesiacov podľa hojenia nervu.

Extrémne ťažká forma útlaku nervu: aj po operácii môžu niektoré ťažkosti pretrvávať, niekedy je potrebná rekonštrukcia pohybu palca do opozície šľachovými transfermi.

Pooperačná starostlivosť

Ihneď po operácii je naložená krátka sadrová dlaha bez obmedzenia pohybu prstov. Po odstránení stehov sa používa neoprénová bandáž alebo ortéza zápästia s dôkladnou starostlivosťou o jazvu. Plná záťaž je možná po 3 mesiacoch. Niektoré ťažkosti ustúpia až po roku po operácii. Pracovná neschopnosť je obvykle 6 týždňov až 3 mesiace po operácii, podľa druhu vykonávanej práce.


Dupuytrenova kontraktúra

Čo to je

Ochorenie väziva v dlani. Príčina vzniku nie je jasná.

Ako sa prejavuje

Kontrahujúce pruhy v dlani s možným pokračovaním na prsty s postupným ohýbaním prstov a nemožnosťou plného narovnania prstov. Ďalej to môžu byť tvrdé uzly a kožné vťaženiny v dlani a na prstoch. Niekedy môžu byť uzly aj na chrbtovej strane prstov v oblasti kĺbov. Ochorenie môže postihnúť aj plosky nôh.

Ako sa lieči

U pacientov s rozvinutým ochorením spôsobujúcim funkčné obmedzenie ruky je doporučené chirurgické riešenie. Chirurgické riešenie znamená pretnutie alebo odstránenie kontrahujúcich pruhov a poškodeného väziva z oblasti dlane a prstov. V prísne indikovaných prípadoch je možné odstrániť(rozpustiť) kontrahujúci pruh aplikáciou enzymatického prípravku priamo do pruhu. .

Pooperačná starostlivosť

Stehy sa odstraňujú asi o 2 týždne. Je nutná skorá rehabilitácia už niekoľko dní po výkone, aby bolo možné zaistiť plný rozsah pohybu prstov. Súčasťou pooperačnej starostlivosti je aj dlhodobé nočné dlahovanie prstov v narovnaní a to až do 6 mesiacov ako aj intenzívna starostlivosť o jazvy. Práceneschopnosť je u ľahkej formy cca 4 týždne, u ťažkej do 3 mesiacov.


Lupavý (skákavý) prst

Čo to je

Ide o zápalové postihnutie šliach s ich obalmi, čo obmedzuje ich pohyb v oblasti základného kĺbu prstov, oblasti tzv. A1 pútka, ktorým šľachy prebiehajú.

Aké sú príznaky

Pri ohnutí a narovnaní postihnutého prstu nastane bolestivé preskočenie. Niekedy dochádza k zablokovaniu prsta v ohnutí. Je bežné, že je zasiahnutých viac prstov, tiež nie je neobvyklé, že sa vyskytuje spoločne so syndrómom karpálneho tunelu alebo s de Quervainovou chorobou.

Ako sa lieči

Konzervatívna liečba: miestna injekčná aplikácia steroidu a znehybnenie. Po opätovnej záťaži dochádza však často k recidívam. Chirurgická liečba: pozdĺžne preťatie pútka A1 v lokálnej anestézii v dlani v oblasti základného kĺbu.

Pooperačná starostlivosť

Pasívne a aktívne cvičenie, starostlivosť o jazvu, ev. podľa stavu dlahovanie, ortéza. Práceneschopnosť je u manuálne pracujúcich do 2-3 týždňov, u ostatných aj skôr.


Objednajte sa na konzultáciu

(max. veľkosť všetkých fotiek spolu je 10 MB)

Pre jednoduchšie a jednoznačnejšie posúdenie Vašej žiadosti môžete nahrať aj fotky.
Poznámka: Fotografia nie je povinnou položkou!


Táto stránka je chránená systémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania .

* - povinná položka