Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny sú škvrny spôsobené nadprodukciou melanínu v melanocytoch kože.

Pigmentácie na tvári

Vznikajú najčastejšie kombináciou účinku UV lúčov a hormonálneho výkyvu (tehotenstvo, antikoncepcia), v dôsledku používania kozmetických prípravkov s obsahom vazelíny, éterických olejov – napríklad bergamotu, ale ich vznik môže podnietiť aj užívanie medikamentov (napr. antibiotík, sulfónamidov).

Podobný problém vyvstáva s vekom a v procese tzv. photo agingu, teda pri starnutí kože spôsobenom slnečným žiarením. Postihuje aj mužov, nielen na tvári ale aj na hrudníku alebo na chrbtoch rúk.

Skôr, ako sa pustíte do ich odstraňovania, mali by ste zájsť za naším odborníkom, vystopovať príčinu ich vzniku a podľa toho spoločne vybrať vhodnú metódu na ich odstránenie.

Zákroky na odstránenie škvŕn sú nebolestivé. Efekt nie je okamžitý, ide o postupné „odpigmentovanie“.

Pigmentových škvŕn sa, žiaľ, nedokážeme zbaviť natrvalo.

Pri opakovanom vplyve UV lúčov pigmentácie opäť zosilnejú. Trpí nimi až 70% žien.

Oveľa efektívnejšie je však vzniku pigmentových škvŕn predchádzať používaním krémov s vyšším ochranným faktorom a vyhýbaním sa pred slnečným žiarením.

Pigmentové škvrny sa dajú odstrániť alebo skorigovať nasledovnými liečebnými metódami: 

  • Bieliace krémy - s obsahom bieliacich látok (hydrochinénu, kojovej kyseliny, retinoidu). Ideálna je americká značka Neostrata – gél odstraňujúci nežiadúcu pigmentáciu. Počas používania dôjde k farebnému zjednoteniu pleti. Je vhodný pre všetky typy pletí.
  • Chemický peeling - alphahydroxykyselinami, najčastejšie kyselinou glykolovou. Zákrok sa opakuje, až kým sa nedosiahne zjednotenie farby kože – väčšinou je potrebných 6 až 8 opakovaní. Je vhodný najmä pri hormonálnych plošných pigmentáciách.
  • Intenzívne pulzné svetlo – IPL – pri zákroku sa na pigmentáciu priloží kryštál, cez ktorý prechádza impulz – svetlo presne definovanej vlnovej dĺžky, ktoré ničí pigmentové bunky. Samotný zákrok trvá niekoľko minút, žena môže cítiť akoby štipnutie gumičkou. Pigmentácia po zákroku stmavne a po troch až štyroch týždňoch zmizne. Podľa hĺbky a intenzity pigmentácie je potrebné zákrok opakovať.
  • Laserové odstránenie pigmentácii – mikrofrakčný resurfacing pomocou CO2 lasera
  • Mikrodermabrázia - mechanické, jemné brúsenie povrchových vrstiev kože
  • Kryoterapia – tekutý dusík – táto metóda je vhodná na ojedinelé starecké pigmentové škvrny. Opakuje sa viackrát.

Ošetrenia sa odporúčajú absolvovať v jesennom a zimnom období a je dôležité ošetrovanú pokožku chrániť pred slnečným žiarením prípravkami s najvyšším ochranným faktorom.

PRED a PO zákroku

Klientku na fotografiách trápili výrazné pigmentové škvrny a nejednotný tón pleti.
Pomocou ošetrenia SmartXide Punto – Ultimate Skin Resurfacing CO2 Laser by DEKA sme dosiahli opäť omladenú a zdravšiu pokožku bez pigmentových škvŕn a ostatných nedokonalostí.


Objednajte sa na konzultáciu

(max. veľkosť všetkých fotiek spolu je 10 MB)

Pre jednoduchšie a jednoznačnejšie posúdenie Vašej žiadosti môžete nahrať aj fotky.
Poznámka: Fotografia nie je povinnou položkou!


Táto stránka je chránená systémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania .

* - povinná položka