Digitálna dermatoskopia

Cenník

Dermatoskopia  
- vyšetrenie 1 až 5 znamienok 15 €
- vyšetrenie 6 a viac znamienok 30 €

Digitálna dermatoskopia je nová neinvazívna vyšetrovacia metóda, zameraná na vyšetrovanie pigmentových lézií kože, ale predovšetkým na včasnú diagnostiku malígneho melanómu. Digitálny dermatoskop je najmodernejším prístrojom na diagnostiku pigmentových kožných zmien (materských znamienok). Jeho nezastupiteľné miesto je najmä v diagnostike plošných kožných pigmentových útvarov. Cieľom digitálnej dermatoskopie je včasné odhalenie začínajúceho melanómu (najzhubnejšieho kožného nádoru) ešte v čase, kedy je ľahko liečiteľný. Je známe, že ak je tento nádor operovaný v počiatočnej fáze, t. j. vtedy, ak bunky tohto nádoru sú ešte na svojom pôvodnom mieste (tzn. v pokožke), je pacient vyliečený takmer na 100%.

Digitálny dermatoskop je v súčasnosti najnovším hitom v hodnotení materských znamienok. Jedná sa o jedinečnú vyšetrovaciu metódu, ktorá odhalí už najvčasnejšie štádia melanómu. Dermatoskop znamienko nasníma digitálnou kamerou so 70 – násobným zväčšením a následne ho špeciálnym počítačovým programom analyzuje, čím rozhodne o jeho ďalšom osude. Počítač poskytne jednoznačnú odpoveď o tom, či znamienko treba chirurgicky odstrániť alebo či je neškodné a teda je možné ho na koži ďalej ponechať. Ďalšou prednosťou digitálneho dermatoskopu je možnosť archivácie nasnímaného obrazu znamienka v počítači. Pri nasledujúcej kontrole (spravidla o 6-12 mesiacov) počítač automaticky porovná jednotlivé obrazy znamienok s odstupom času a upozorní na prípadné zmeny. Vyšetrenie digitálnym dermatoskopom nebolí, je to úplne neinvazívne vyšetrenie, ktoré umožňuje vyšetriť všetkých pacientov vrátane detí a tehotných.

Digitálna dermatoskopiaHlavné výhody vyšetrenia digitálnym dermatoskopom

  • Bezbolestné a neinvazívne vyšetrenie
  • Dlhodobá archivácia dát a snímok
  • Možnosť porovnanie a sledovanie vývoja kožného útvaru
  • Možnosť snímania pod povrch pokožky
  • Zasielanie výsledkov a nasnímaných obrázkov emailom

Ako rozpoznať melanóm kože?

Zhruba 30-50% melanómov vznikne na podklade pigmentového znamienka. Svoju kožu poznáme najlepšie sami a najmä vtedy, keď si ju a predovšetkým materské znamienka pravidelne kontrolujeme. 

Dokážeme tým sami odhaliť sebamenšie odchýlky v priebehu času. Je to veľmi cenná informácia, ktorá podá dynamický údaj o prípadných zmenách materských znamienok. Niektorí sa ešte stále domnievajú, že rizikové pigmentové znamienko je až také, ktoré začne svrbieť, krvácať alebo sa okolo neho utvorí zápal.

Toto sú však neskoré príznaky rozvoja väčšinou už malígneho melanómu. Príznaky, ktoré signalizujú začínajúcu premenu pokojného pigmentového znamienka, ktorého včasné odstránenie často predíde rozvinutiu zhubného nádoru, môžeme zhrnúť do tzv. ABCDE pravidiel. 

Ak sú 2 alebo viac písmeniek pozitívnych, jedná sa o rizikový prejav a mali by ste navštíviť dermatológa.

A (Asymmetry): asymetria
Asymetrická je škvrna, ktorá nemá symetrickú formu, ako napr. ovál či kruh.

B (border): ohraničenie
Hranica škvrny by mala byť ostrá a pravidelná. Neostré, rozpité ohraničenie alebo nepravidelné výbežky vybiehajúce zo znamienka by mali upútať vašu pozornosť.

C (colour): farba
Tiež nie je priaznivé, keď je znamienko tmavohnedé až čierne alebo má nepravidelnú škvrnitú pigmentáciu s rôznymi odtieňmi.

D (diameter): priemer
Pigmentové znamienko, ktorého priemer je väčší ako 5 milimetrov, by nemalo uniknúť vašej pozornosti.

E (elevation): vyvýšenie
Ak pozorujeme rast pigmentového znamienka do výšky, môže to byť známkou progresívneho nádoru. Ak však máme materské znamienko už niekoľko rokov nad úrovňou okolitej kože, nemusí to znamenať nebezpečenstvo.

Akrolentiginózní melanóm

Nezabúdajte, že malígny melanóm sa môže objaviť aj pod nechtom. Táto forma je veľmi vzácna, napriek tomu ju nesmieme podceňovať, pretože pacienti s podnechtovým malígnym melanómom majú veľmi zlú prognózu.

Čo by Vás malo alarmovať? Ak máte tmavú škvrnu pod nechtom ruky či nohy a spomínate si, že ste sa do tohto miesta udreli, jedná sa pravdepodobne o podnechtovú modrinu. Ak si však na zranenia nespomínate, je potrebné tomuto prejavu venovať zvýšenú pozornosť. Je potrebné predovšetkým sledovať, či tmavá škvrna odrastá spolu s nechtom alebo nie.

1. Keď tmavá škvrna odrastá zároveň s nechtom, jedná sa len o podnechtovou modrinu
2. Ak necht odrastá a škvrna zostáva stále na rovnakom mieste, mali by ste urýchlene navštíviť dermatológa

Nezabúdajte, že pozorovanie vyžaduje aspoň mesiace, pretože nechty rastú pomaly. Napr. necht palca na dolnej končatine odrastá 6 mesiacov aj dlhšie. Ak však máte akékoľvek pochybnosti, navštívte dermatológa ihneď a nestrácajte čas.

Maligný melanóm kože

Malígny melanóm je nádor, ktorý vychádza z pigmentových buniek. Na jeho vzniku sa podieľa predovšetkým ultrafialové žiarenie, a to najmä jeho UVB zložka. Už naši rodičia rozhodujú o tom, či budeme mať väčšiu “šancu” nádor dostať alebo nie. Je to dané nielen genetickou výbavou, ale aj naším pobytom na slniečku v útlom detstve. V súčasnej dobe sa predpokladá, že počet materských znamienok na našej koži priamoúmerne závisí aj od dávky ultrafialového žiarenia, ktorú sme dostali v prvých rokoch života. Nebezpečenstvo výskytu melanómu sa zväčšuje , ak patríte do jednej alebo niekoľkých nasledujúcich kategórii: svetlá farba kože, vlasov a očí, vysoké množstvo materských znamienok alebo pigmentových škvŕn, predchádzajúci výskyt melanómu u Vás alebo v rodine, opakované a silné spálenie kože (predovšetkým pred 15. rokom života), opakovaná expozícia soláriam. Aj keď malígny melanóm vzniká z materských znamienok len niekedy, vzrastá pri ich vyššom počte úmerne aj riziko vzniku tohto nádoru.

Rozlišujeme 4 základné formy malígneho melanómu

Povrchovo sa šíriaci malígny melanóm

Povrchovo sa šíriaci malígny melanómPatrí k najčastejším typom melanómu. Tvorí približne 65% týchto nádorov. Rastie najprv povrchovo, až v neskoršej fáze začne prenikať aj do hlbších vrstiev kože. Na koži sa takýto rast prejavuje vytvorením hrboľa na tmavo hnedej až čiernej plôške.

Nodulárny melanóm

Nodulárny melanómPre neho je charakteristický už od začiatku zrejmý hrboľ vyvýšený nad okolitú kožu, ktorý však ale tiež signalizuje, že nádor prerastá do väčšej hĺbky kože. Tvorí približne 20% všetkých melanómov.

 

Lentigo malígny melanóm

Lentigo malígny melanómVzniká na koži s viditeľnými známkami poškodenia slnečným žiarením. Jedná sa o plošné ložiská, na ktorých sa striedajú svetlejšie a tmavšie odtiene hnedej farby. Stretávame sa s ním najčastejšie u starších osôb.

 

Akrolentiginózny melanóm

Akrolentiginózny melanómAkrolentiginózny melanóm je forma, ktorá vzniká predovšetkým na periférnych partiách ľudského tela, typicky na chodidlách alebo dlaniach alebo pod nechtom. Je zákerná v tom, že môže spočiatku vyzerať ako bradavica, modrina či mozoľ. Diagnosticky pomôže, keď pigmentová zmena vyrastá                                 z oblasti pod nechtom do okolitého nechtového valu.

Samovyšetrenie kože

Naučte sa pravidelne vyšetrovať svoju kožu! Prispejete tým k včasnému rozpoznaniu rizikového pigmentového útvaru. Samovyšetrenie by Vás malo viesť k systematickému vyšetreniu všetkých partií tela. Nasledujúce vyšetrenie by sa malo vykonávať 3 x do roka a zaberie Vám približne 5 min. času. Potrebujete veľké zrkadlo, ručné zrkadlo a dobre osvetlenú miestnosť.

1. Vyšetrite prednú a zadnú časť tela, potom boky so zdvihnutými pažami.
2. Ohnite paže v lakti a vyšetrite dlane, predlaktie a vnútorné strany paží.
3. Posaďte sa a prezrite vnútorné strany stehien, lýtka, chodidlá a priestory medzi prstami na nohách.
4. Prezrite zátylok a priestory za uchom pomocou ručného zrkadla, vlasy majte zdvihnuté.
5. Vyšetrite si chrbát ako v hornej, tak aj v dolnej časti, potom sedaciu oblasť pomocou ručného zrkadla.

Samovyšetrenie kože Samovyšetrenie kože Samovyšetrenie kože

Radi odpovieme na Vaše otázky

(max. veľkosť všetkých fotiek spolu je 10 MB)

Pre jednoduchšie a jednoznačnejšie posúdenie Vašej žiadosti môžete nahrať aj fotky.
Poznámka: Fotografia nie je povinnou položkou!


* - povinná položka