Zradné znamienka si nechajte vyšetriť a odstrániť odborníkmi (Korzár)

Jeseň a zima sú ideálne na dôkladné vyšetrenie kožných znamienok a ich následnú chirurgickú alebo laserovú liečbu. Netreba zdôrazňovať, že návšteva skúseného dermatológa by mala byť pre každého rozumného človeka samozrejmosťou. Iba dôkladnou prevenciou predídete zákernej rakovine kože.

Ak máte na tele znamienka, ktoré menia veľkosť, tvar, či sfarbenie alebo nejaké výrastky, ktoré vás otravujú a esteticky vám znepríjemňujú život, neváhajte a zájdite ku kožnému lekárovi.

Inteligentný dermatoskop

"Na vyšetrenie kožných znamienok využívame digitálny dermatoskop. Prístroj má špeciálnu lupu s kamerou, ktorá je vybavená špciálnym zaostrením. Vďaka nej môžeme detailnejšie prezrieť každé znamienko a podozrivý nález si premietneme na obrazovku počítača, kde si pigmentáciu zväčšíme a vyhotovíme si mikrosnímku znamienka," vysvetľuje prednosti digitálneho dermatoskopu MUDr. Andrea Nestorová z Centra plastickej a estetickej chirurgie v Košiciach. Dodáva, že dermatoskop je veľkou pomocou lekára najmä u ľudí, ktorí majú veľa znamienok. Počítač má totiž aj program, ktorý matematicky vyhodnocuje znamienka, teda napovedá, na ktoré sa má lekár - odborník zamerať, lebo je podozrivé. 
"Počítač je zároveň vybavený databázou. To znamená, že do archívu ukladá informácie - fotografie znamienok konkrétneho pacienta. Ak príde na kontrolu o rok, vieme si hneď porovnať, či a k akým zmenám došlo," chváli chytrý prístroj MUDr. Nestorová.
"Vyšetrením dokážeme odhaliť mnohé znamienka a bradavice, z ktorých by sa mohol vyvinúť kožný nádor. Takéto odstránené znamienka zasielame na histologické vyšetrenie. Včasným odstránením podozrivých znamienok dokážeme predísť nádorovým kožným ochoreniam. Častou príčinou zhubných nádorov je totiž zanedbaná kontrola podozrivých znamienok, ktoré je dobré preventívne odstrániť."

Odstraňovanie znamienok laserom

"Kombinujeme techniky odstránenia bradavice alebo iných výrastkov v zdravom tkanive s následným ošetrením okrajov a spodiny rany špeciálnym laserom. Samotný výkon je nebolestivý. Pri umŕtvení môže pacient pocítiť mierne štipnutie. Pacienti sa nemusia báť krvavého rezania a šitia, obväzov a preväzov rán. Rany po odstránení naším spôsobom nevyžadujú ani obväz, ide často len o drobnú chrastičku, ktorá je esteticky prijateľná. Rany po laserovom výkone sa dobre hoja, výsledný estetický efekt je zvyčajne výborný. Z pohľadu pacienta je tento spôsob hojenia a ošetrovania pohodlný, nerušivý a úplne komfortný. Po asi 2-3 týždňoch chrastičky odpadnú a v mieste bývalej bradavice zostane plošná ružovkastá škvrna zdravej kože, ktorá sa časom (3-4 mesiace) farebne zjednotí s okolitou pokožkou," dodáva MUDr. Oleg Turkin.
Pri jednom sedení sa dá odstrániť veľké množstvo znamienok. V oblastiach, ktoré sú však esteticky „háklivejšie" napr. dekolt a šija a niekedy aj tvár, sa pri jednom sedení dá odstrániť len niekoľko (2-3) a po zhojení a zistení výsledného hojenia pristúpia lekári k odstráneniu ostatných. Komplikácie odstránenia sú zriedkavé. Laser pri ošetrení ranu do hĺbky dezinfikuje, navyše pôsobí stimulačne na proces hojenia. Keďže laser navodí kontrakciu tkaniva v mieste ošetrenia, ak sa vytvorí jazva, býva obyčajne malá a nenápadná. Dôležité je, aby s lasermi pracovali výhradne vyškolení lekári a priestory spĺňali normy pre prácu s lasermi.

Chirurgické odstraňovanie znamienok

Niektoré znamienka sa však nemôžu odstrániť laserom, ale chirurgicky. 
"Koža okolo znamienka sa lokálne umŕtvi a následne je znamienko bezbolestne vyrezané a zašité. Stehy sa vyberajú o 7 až 10 dní a pre lepšie hojenie je možné aplikovať biostimulačný laser. Jazva vyzrieva približne 6 mesiacov a v tomto období je nevyhnutné vyhýbať sa priamemu slneniu. Jazvu je možné následne upraviť frakcionovaným CO2 laserom," dodáva MUDr. Oleg Turkin z Centra plastickej a estetickej chirurgie v Košiciach, kde odstraňovanie znamienok zo zdravotných dôvodov preplácajú všetky zdravotné poisťovne.

Napíšte nám

Táto stránka je chránená systémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania .

* - povinná položka

 
Táto stránka je chránená systémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania .