S plešinou si poradí prevratná metóda transplantácie vlasov (Korzár)

Ak sa trápite, že vám vlasov ubúda, vedzte, že sa trápite zbytočne. S rôznymi stupňami plešatosti, či kútmi si dokáže poradiť patentovaný robot PUNCH HAIR MATIC, ktorý sa v celom svete stáva zlatým štandardom transplantácie vlasov. Jeho obrovskou výhodou je, že zjednodušuje a zrýchľuje operačný proces a výsledky sú estetické a priaznivejšie.

PUNCH HAIR MATIC je patentom chránený robot používajúci mikronástroje k získaniu folikulárnych jednotiek.
"Používa špeciálny motorizovaný 'dierkovač', ktorý sa pomaly otáča okolo odoberaného štepu a vytvára tak dokonalý valcový tvar. Aby sa dosiahli najlepšie možné výsledky, rýchlosť otáčania je nastaviteľná rovnako ako aj veľkosť ihly podľa typu kože, kvality a štruktúry vlasov," vysvetľuje špecialistka-dermatologička MUDr. Andrea Nestorová z Centra plastickej a estetickej chirurgie v Košiciach, ktorá pomocou najmodernejšieho prístroja vykonáva transplantácie vlasov.

Transplantované vlasy nevypadávajú

Vlasové štepy (folikulárne jednotky, z ktorých môžu vyrastať 1-4 vlasy) sa najčastejšie odoberajú z oblasti zátylka hlavy, ale aj zo spánkových častí. Ide o oblasti androgen- indipendentné, tzn. geneticky a hormonálne nemé, kde vlásky nepodliehajú vypadavániu z genetickej či hormonálnej príčiny.
"Transplantované vlasy sú tým pádom trvalé a nevypadávajú. Po zákroku môže klient očakávať, že mu prvé tri mesiace budú vlasy vypadávať. Ide o prechodný stav, kedy vlasová cibuľka začína nový vlasový cyklus a pôvodný vlások tým pádom vypadne. Potom už nastupuje nový vlasový cyklus a vlas rastie normálne.
V rámci jednej procedúry vieme natransplantovať 1 000 až 1 500 vlasových štepov, čo pokryje napr. úplne holé temeno hlavy alebo napr. vysoké kúty či celkovo preriedený vrch hlavy. Vlasové štepy vieme implantovať ako na úplne prázdne miesta, tak aj na miesta len preriedené, tak aby sme nepoškodili cibuľky ostatných vlasov," vysvetľuje odborníčka.
Po transplantácii sú rovnako v odberovej aj implantačnej ploche drobné chrastičky, ktoré sa postupne vymývajú. Celková doba hojenia je 3-5 dní. Koža tesne po zákroku je v implantačnej oblasti mierne začervenalá, môže sa vytvoriť aj drobný opuch a okolo každého novonasadeného vlasoveho štepu vzniká drobná chrastička z krvného koagula. Klient užíva po dobu 5 dní od transplantácie antibiotiká a odberovú plochu si ošetruje antibiotickou masťou.

Aké sú výhody prístroja

"Ďalšou výnimočnosťou prístroja Punch Hair Matic je použitie kontrolovaného podtlaku (satia) k jemnému vytiahnutiu vlasových folikulov.Zabráni sa tým ich zvieraniu a krúteniu, ku ktorému dochádza pri odbere tradičnými mikrochirurgickými nástrojmi (pinzety, klieštiky) a ktoré odoberané folikuly vystavujú riziku poškodenia. Sila satia je na prístroji nastavená v závislosti od typu kože a priemeru odoberaných štepov," dopĺňa MUDr. Nestorová.
Štepy sú zhromažďované v malej zbernej nádobke, kde sú jemne a často zvlhčované špeciálnym sterilným roztokom, aby zostali zachované vlhké po celú dobu odberu štepov a boli potom maximálne životaschopné po ich implantácii. Pri implantácii sú štepy vybrané z nádobky, automaticky nasaté podtlakom do implantačnej kanyly a s jej pomocou vložené pod kontrolovaným tlakom do implantačnej oblasti. To zaisťuje, že štepy sú vkladané do správnej hĺbky a zabraňuje sa tak vzniku zarastajúcich alebo naopak obnažených folikulov. Procedúra zanecháva hladký povrch implantačnej oblasti.
"Transplantácia vlasov je v dnešnej dobe ambulantný, minimálne invazívny chirurgický zákrok," dodáva MUDr. Nestorová.

Predtransplantačná fáza

Pred každou transplantáciou vlasov je dôležitá konzultácia s vlasovým špecialistom, kde sa pacient dozvie podrobné informácie o samotnom chirurgickom zákroku a lekár navrhne riešenie určené pre neho samotného. Odoberaním anamnézy zistí špecialista na vlasovú transplantáciu základné informácie o zdravotnom stave pacienta. Súčasťou je aj predoperačné vyšetrenie - odber krvi na zistenie základných laboratórnych parametrov.

Samotná transplantácia vlasov

Celý zákrok prebieha v lokálnej anestézii, takže okrem zopár minút pri aplikácii anestézie necíti pacient počas celého zákroku žiadnu bolesť. Operatér si rozkreslí oblasti, odkiaľ bude vlasy odoberať a kam ich bude transplantovať. Oblasť, odkiaľ sa vlasy odoberajú, sa buď vyholí, alebo sa vlasy skrátia na potrebnú dĺžku. Samotná transplantácia vlasov má tri časti. "Jednotlivé štepy sa odoberajú pomocou špeciálneho prístroja vyvinutého v rámci robota PUNCH HAIR MATIC. Veľkosť priemeru ihly pri odbere vlasových štepov volíme podľa stavu kože, kvality a štruktúry vlasov a bohatosti darcovskej plochy. Potom nasleduje príprava lôžok- dierok pre nové implantované štepy. Implantačné otvory sú rovnakej veľkosti ako odberová ihla. To znamená, že štepy kopírujú tvar a rozmery dierok, do ktorých sú implantované. Pri tejto časti sledujeme dôležité parametre: sklon dierky, rotáciu, hĺbku a hrúbku vpichu. Záverom je implantácia štepov do pripravených lôžok pomocou špeciálneho nástavca v rámci robota PUNCH HAIR MATIC," hovorí MUDr. Nestorová.

Potransplantačná fáza

PUNCH HAIR MATIC je metóda transplantácie vlasov bez použitia skalpela a následnej tvorby jazvy v odberovej oblasti. Pacient odchádza domov hodinu po zákroku, bez obväzu a bandáže hlavy.
"Začlenenie do práce a spoločenského života je veľmi rýchle, v priebehu 3-5 dní. Tvorba mierneho opuchu v ošetrovaných oblastiach je normálny jav a obyčajne do troch dní ustupuje. V mieste odberu a vpichov sa vytvoria drobné chrastičky, ktoré v priebehu týždňa samy odpadnú. Odberové miesto sa ošetruje antibiotickou masťou a prvé umývanie vlasov je po 48 hodinách," dopĺňa informácie špecialistka z Centra plastickej a estetickej chirurgie v Košiciach.
V porovnaní s manuálnou je automatizovaná metóda oveľa rýchlejšia (odber až 600 štepov za hodinu) a teda menej zaťažujúca pre pacienta. Celá procedúra transplantácie môže byť vykonaná jedným lekárom s jedným asistentom už za dve hodiny. Dá sa povedať, že s novým systémom trvá celý chirurgický výkon dva až trikrát kratší čas.

Napíšte nám

* - povinná položka