Pigmentové škvrny - Odstráňte z pleti nežiaduce stopy slnka (Korzár)

Leto sa už síce dávno skončilo, no mnohým dámam sa stáva, že ich pokožka na tieto dni ešte dlho spomína. A nie sú to veľmi príjemné spomienky. Slnečné lúče sú totiž častou príčinou vzniku pigmentových škvŕn. No nie jedinou.

Kým sú pigmentové škvrny menšieho rozsahu, alebo na miestach, kde takpovediac "nebijú do očí" možno ich ešte považovať za chybičku krásy. No čím je ich viac a čím väčšiu plochu zaberajú, tým sa stávajú závažnejším kozmetickým problémom, ktorý treba riešiť. Bojovať s ním ale nie je jednoduché, hlavne ak ste v tom boji sama a používate len bežne dostupné „zbrane". Možno ste už skúsili aj babské recepty, no potierať si tvár citrónom, alebo nebodaj skúsiť urinoterapiu, nie je veľmi príjemné... Naozaj účinne vám dokážu pomôcť odborníci, ktorí majú k dispozícii hneď niekoľko prostriedkov na ich odstránenie. Navyše, jeseň a nadchádzajúca zima je ideálnym časom, aby ste si svoju pleť dali opäť do formy, pretože slnečné lúče už nie sú také intenzívne, že by vašej ošetrenej pleti uškodili.

Pozor na antikoncepciu aj kozmetiku

kvôli nadprodukcii melanínu v melanocytoch kože. Najčastejšie ju spôsobuje kombinácia účinku UV lúčov a hormonálneho výkyvu, vznikajúceho napríklad v tehotenstve, či pri užívaní hormonálnej antikoncepcie. Ďalšou príčinou vzniku pigmentových škvŕn môže byť aj používanie kozmetických prípravkov s obsahom vazelíny, éterických olejov – napríklad bergamotu, ale ich vznik môže podnietiť aj užívanie medikamentov (napríklad antibiotík, či sulfónamidov). Problém s pigmentovými škvrnami neraz prichádza aj s vekom a v procese tzv. photo agingu, teda pri starnutí kože spôsobenom slnečným žiarením," vysvetlila MUDr. Andrea Nestorová, korektívna dermatologička Centra plastickej a estetickej chirurgie v Košiciach. Trápenie s pigmentovými škvrnami sa týka až 70 percent žien, no nevyhýba sa ani mužom. Najviditeľnejšie sú, pochopiteľne, na tvári, no často sa vytvárajú aj na hrudníku alebo chrbtoch rúk. Odstránenie tohto kozmetického problému vlastnými silami a prostriedkami nemusí vždy dopadnúť šťastne. Práve naopak. Neuváženým použitím pochybných prípravkov si môžete ešte viac ublížiť. Skôr než sa pustíte do experimentovania, mali by ste zájsť za odborníkmi a poradiť sa s nimi. V košickom Centre plastickej a estetickej chirurgie vám pomôžu vystopovať príčinu vzniku škvŕn a podľa toho vám pomôžu vybrať najvhodnejšiu metódu na ich odstránenie.

Predchádzajte im

„Zákroky na odstránenie škvŕn nie sú bolestivé. Efekt však nie je okamžitý, nezmiznú vám hneď po jedinej návšteve odborníka, ide o postupný proces. Pigmentových škvŕn sa, žiaľ, nedokážeme zbaviť natrvalo a môže sa stať, že pri opakovanom vplyve UV lúčov opäť zosilnejú. Preto je veľmi dôležité a efektívne ich vzniku predchádzať. Mali by ste používať krémy s vyšším ochranným faktorom a vyhýbať sa slnečnému žiareniu," ozrejmila MUDr. Nestorová.

Napíšte nám

Táto stránka je chránená systémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania .

* - povinná položka

 
Táto stránka je chránená systémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania .