Lasery nielen liečia, ale nás aj omladia a skrášlia (Korzár)

Moderné lasery majú široké využitie nielen v medicíne, ale aj v korektívnej dermatológii. Ich účinky sú vynikajúce pri omladzovacích procedúrach, depilácii, ale aj pri odstraňovaní pigmentových znamienok či kožných výrastkov.

V korektívnej dermatológii sa používajú takzvané invazívne (deštrukčné) aj neinvazívne, tzv. soft lasery. Existujú aj prístroje na základe intenzívneho pulzného svetla, tzv. IPL. "Používame ich na odstraňovanie rôznych kožných prejavov ako napríklad škvŕn, pigmentácií, žiliek, rozšírených pórov, chĺpkov a na fotorejuvenáciu. Pri ťažších nálezoch sú ale účinnejšou metódou voľby určite vysokovýkonné lasery, a preto IPL používame len ako doplnkovú alebo podpornú liečbu," vysvetľuje dermatologička MUDr. Andrea Nestorová z Centra plastickej&estetickej chirurgie v Košiciach. Lasery sa používajú na odstránenie alebo zmiernenie rôznych ochorení a ich prejavov na koži a odstránenie prejavov starnutia. Dermatologička pripomína, že s lasermi môžu pracovať výhradne vyškolení lekári v priestoroch, ktoré spĺňajú normy pre prácu s lasermi III.-IV.triedy.

V lete bez nežiaducich chĺpkov

Odstraňovanie nežiaduco viditeľných chĺpkov nemožno považovať už len za módu, ale možno hovoriť o jeho zaradení do súčasnej kultúry starostlivosti o vlastné telo. Tradične používané techniky na odstraňovanie chĺpkov ako holenie, vytrhávanie, teplé a studené vosky, orientálna metóda, poskytujú iba dočasný efekt. Doteraz jedinou metódou na trvalejšie odstránenie chĺpkov bola epilácia elektrolýzou či elektrotermolýzou, tzv. elektrickou ihlou. Metódy sú väčšinou bolestivé, vyžadujú veľa času a výkon je obmedzený na menšie plochy. "Výskum a vývoj laserových systémov priniesol i do tejto liečebno- kozmetickej oblasti revolučnú novinku - depilačný laser. GentleLASE je novou generáciou alexandritového lasera. Laserový lúč s vysokoenergetickým dlhým pulzom prechádza cez kožu až ku vlasovej cibuľke, z ktorej chĺpok vyrastá. Laserová energia sa pretransformuje na tepelnú, čo spôsobí zničenie cibuľky bez zmien v okolitej koži. Povrchová časť čiže pokožka je počas liečby významne chránená dynamickým chladiacim procesom, ktorý je už automatickou súčasťou prístroja. Princípom tohto deja je aplikácia chladiaceho kryogénu sprejom na kožu v krátkom časovom intervale pred osvetlením laserovým lúčom. Tým sa dosiahne významné schladenie najpovrchovejších vrstiev pokožky, ošetrenie je bez popálenín a poskytuje výrazne vyšší komfort pre pacienta. Liečba sa totiž stáva takmer bezbolestnou," popísala priebeh odstraňovania chĺpkov dermatologička MUDr. Nestorová.

Jar je ideálna na depiláciu

Pri použití laserového prístroja GentleLASE na odstraňovanie nadmerného ochlpenia neexistuje obmedzenie lokalizáciou s výnimkou pigmentových névov (znamienok). "U žien sú najčastejšími miestami horná pera, okolie prsných bradaviek, pazuchy, okolie pupku, tzv. 'bikiny', prakticky celé dolné končatiny a predlaktia. Aj u mužov sa dajú vyriešiť problematické lokalizácie: hrubé, zrastajúce sa obočie, šija a trup," hovorí dermatologička Andrea Nestorová. V závislosti od plošného rozsahu nadmerného ochlpenia, od hustoty rastu chĺpkov sa procedúra liečby laserom líši v každom konkrétnom prípade. Každej aplikácii laserového lúča na kožu predchádza dynamické chladenie spríjemňujúce zákrok. Dĺžka procedúry je podľa lokalizácie od 10 minút do jednej hodiny, čo je výrazne kratší čas v porovnaní s predchádzajúcimi typmi prístrojov. Bezprostredne po zákroku môže pacient odísť domov. Ošetrenie je ambulantné a nevyžaduje práceneschopnosť. Ošetrená plocha je ružová alebo mierne začervenaná, ale len krátky čas po zákroku. Vzácne trvá viac než dva dni a mizne spontánne. "Jar je ideálnym časom na depiláciu laserom GentleLase, pretože sa treba vyhýbať slnku 4 až 6 týždňov pred i po liečbe laserom a pred zákrokom sa tri týždne nesmú chĺpky odstraňovať voskom ani mechanickým vytrhávaním, nesmú sa ani bieliť," dodáva MUDr. Nestorová. Vlasy a chĺpky rastú cyklicky. Zjednodušene povedané, jedny sú vo fáze rastu a iné vo fáze útlmu. Počet ošetrení laserom potrebných k ich odstráneniu závisí od typu kože, sfarbenia i hrúbky chĺpkov. Spravidla je potrebných 4-6 ošetrení, pretože žiaduci liečebný proces ovplyvňuje vždy chĺpky počas ich rastovej fázy. Opakovanie zákroku je nutné v časovom intervale ich dorastania práve do tejto fázy, to znamená asi po 6-8 týždňoch.

Laser si poradí aj s tetovaním

"Tetovanie odstraňujeme špičkovým prístrojom Harmony XL, ktoré má najvýkonnejšiu QS NdYAG/KTP hlavicu. Pomocou tohto lasera sa dajú odstraňovať všetky farby a odtiene tetovania (červené, zelené, modré, čierne), ako aj permanentného make-upu," vysvetľuje MUDr. Nestorová. Laser produkuje krátke pulzy, ktoré sa bez výrazného poškodenia pokožky dostávajú k farbivu tetovania. Tie rozrušia a rozložia na malé častice, ktoré sa časom vstrebú alebo sa odlupnú. "Aj keď je efekt okamžitý, zákrok je potrebné opakovať. Počet opakovaní je závislý od intenzity, hĺbky a rozsahu tetovania, najčastejšie 2 až 6 krát. Opakovať sa dá vačšinou o 4-6 týždňov. Zákrok je rýchly a ostáva po ňom mierny opuch, začervenanie, pri hlbokom tetovaní občas aj chrastičky, ktoré v priebehu 3-5 dní odpadnú. Na rozdiel od iných deštrukčných laserov sa po zákroku dá kúpať a v zdravej miere aj chodiť na slnko," doplnila informácie o novinke na východnom Slovensku dermatologička MUDr. Nestorová z Centra plastickej& estetickej chirurgie v Košiciach.

Prevratná novinka omladzovania

Frakčný resurfacing FRX CO2 laserom je prevratnou novinkou omladzovania. Ide o krátky ambulantný zákrok, bez použitia anestetík s možnosťou realizovať zákroky na tvári, rukách, krku, dekolte. "Najnovšia generácia CO2 laserov sa začala používať pre vyššiu bezpečnosť a rýchlejšie hojenie a teda vlastne skrátenie celého liečebného procesu. Používame ho na vyhladzovanie vrások okolo očí, úst, ale aj vyhladzovanie celej tváre, tzv.resurfacing, ktorý môže byť intenzívnejší, môžeme ho nazvať aj laserový 'totallift' alebo jemnejší refreshing, ktorý môžeme nazvať aj 'minilift'. Pri oboch spôsoboch okrem obrusovania sa pôsobí vďaka tepelnému poškodeniu aj na stimuláciu produkcie kolagénu a spevnenie podkožia," dozvedeli sme sa od dermatologičky z Centra plastickej&estetickej chirurgie v Košiciach. Okrem vyhladzovania vrások je laser vhodný na liečbu pigmentácií, jaziev po akné a na rozšírených pórov pokožky, na zlepšenie textúry a obnovenie elasticity kože. Výsledkom je novovzniknutá jemnejšia a tenšia pokožka s mladistvejším vzhľadom. "Pacient počas zákroku cíti len mierne štípanie alebo pálenie, ktoré po skončení môže byť intenzívnejšie, ale časom ustupuje. Pooperačná rekonvalescencia je v priemere 3-6- dňová, ale je individuálna podľa citlivosti pleti a použitej intenzity. Tesne po zákroku sa odporúča chladenie a neskôr doma natierať epitelizačnými masťami, je potrebné užívať krém s vysokým ochranným faktorom a dva mesiace sa neopaľovať (ani v soláriu)," pripomína MUDr. Nestorová.

Na popraskané cievky i akné

Multifunkčný chirurgický diódový laser sa používa na rozšírené a popraskané cievky na tvári, dolných končatinách alebo aj inde na tele, kde vznikajú v dôsledku vrodenej dispozície. "Špičkový diódový laser, pri ktorom sa svetelná energia mení na tepelnú, cievku zničí. Výsledok je viditeľný čiastočne ihneď, ale hlavne po niekoľkých týžňoch. Vo väčšine prípadov je potrebné zákrok zopakovať. Bezprostredne po zákroku pretrváva začervenanie kože, ojedinele sa môžu vytvoriť drobné krustičky. Výhodou je, že nie je potrebná žiadna bandáž ani špeciálna starostlivosť. Dôležitá je ochrana pred slnkom cca 3-6 týžňov, v lete sa zákroky nerobia," upozorňuje Nestorová. Vysokovýkonným operačným laserom sa odstraňujú znamienka, prejavy starnutia kože omladzovacími procedúrami (hĺbkový výbrus vrások) a laserovým peelingom (ľahké omladenie, "osvieženie" kože). "Tiež sa používa na ošetrenie keloidných a hypertrofických jaziev (jaziev nad úrovňou kožného povrchu) a neinfekčných kožných lézií. U omladzovacích procedúr sa využíva mechanické odstránenie (výbrus) povrchových kožných lézií a následne tepelno-mechanická aktivácia novej tvorby kolagénnych vlákien. Procedúry odstránia tiež povrchové nerovnosti, nepravidelnosti pigmentu, otvorené póry a laserový peeling je jednou z možností ošetrenia akné. Hlbší výbrus je potom možný aj u jazvičiek po akné," doplnila ešte dermatologička MUDr. Andrea Nestorová.

Napíšte nám

Táto stránka je chránená systémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania .

* - povinná položka

 
Táto stránka je chránená systémom reCAPTCHA od Google s ochranou súkromia a podmienkami používania .