Aj malými zákrokmi dosiahnete veľké zmeny (Korzár)

Znižovanie elasticity pleti a tvorba vrások sú prirodzený proces, ktorým prechádza každý. S vekom pribúda vrások v tvári, v dekolte, ale napríklad aj na rukách. Niekto sa naopak trápi prevismi na viečkach, ktoré vytvárajú unavený vzhľad, alebo pigmentovými škvrnami. Žiaden z týchto problémov nie je neriešiteľný. Ak si na sklonku roka chcete dať záväzok, že sa svojich komplexov v Novom roku zbavíte, máme pre vás zopár dobrých tipov. Lebo aj malými zákrokmi môžete dosiahnuť veľké zmeny, ktoré vám dodajú sebavedomie.

Čo zaberá na vrásky

Ak vás trápia mimické vrásky okolo očí či na čele, potom je práve pre vás riešením aplikácia botulotoxínových prípravkov. "Prípravok vstreknutý pod kožu preruší nervosvalové spojenie a zabráni mimickému svalu v jeho zmršťovaní a tým aj tvorbe mimických vrások. Efekt trvá štyri a viac mesiacov,"vysvetľuje dermatologička MUDr. Andrea Nestorová z Centra plastickej a estetickej chirurgie v Košiciach. Horúcou novinkou v oblasti estetickej medicíny je mezobotox /baby botox/. Injekčná aplikácia mezobotoxu nie je zatiaľ na Slovensku veľmi známa a rozšírená. Tento nový trend k nám prichádza zo zahraničia. "Nové techniky aplikácie , tzv. baby botox alebo mezobotox, vytvoria prirodzene mladistvý vzhľad. Termín "baby botox" vznikol v Spojených štátoch amerických, keď herečky, ktoré mali byť obsadené do filmových rolí, mali tvár bez mimiky a nedokázali stvárniť požadované emócie. Liečba vrások touto metódou znamená aplikáciu nižších dávok botulotoxínu do požadovaných oblastí. Výsledkom je prirodzený mladistvý vzhľad tváre bez vrások za súčasného zachovania mimiky a emócií v tvári. Baby botox dáva pacientom možnosť výberu – efektívnu prevenciu pred vznikom trvalých, statických vrások. Používa sa na pozdvihnutie tvaru obočia, dosiahnutie mladistvého vzhľadu, zmäkčuje záhyby alebo jemné vrásky na lícach, medzi nosom a ústami, odstraňuje pokrčenú bradu a dokáže ovplyvniť zjemnenie záhybov na krku," dodáva dermatologička. Vrásky možno tiež vyhladiť výplňovými materiálmi, teda vpichom injekcie s výplňovou látkou. "Výplňové materiály sú vhodné pre vrásky okolo úst, nosa či v dekolte. Na výber ich existuje mnoho druhov. Jednotlivé typy látok majú rôznu dĺžku efektu. Najčastejšie aplikovanou látkou je kyselina hyaluronová. Sama o sebe je to prírodná látka, vyskytujúca sa v tkanivách všetkých živých organizmov. Svojím vysokým percentuálnym zastúpením v koži zabezpečuje hydratáciu a tým aj napätie a pružnosť. Práve táto jej vlastnosť sa využíva na revitalizáciu pleti," dopĺňa MUDr. Nestorová.

Omladenie plazmou

Metóda PRP (platelar rich plasma) využíva pacientovu vlastnú plazmu, obohatenú rastovými faktormi z krvných doštičiek. Preto sa jej hovorí aj Draculia metóda. "Lekár pacientovi injekčne odoberie minimálne množstvo jeho vlastnej krvi a po jej odobraní ju pomocou centrifúgy separuje na červené krvinky, krvné doštičky a čistú krvnú plazmu. Do získanej krvnej plazmy pridá DNA aktivátor, prípadne vitamíny a sérum následne aplikuje pacientovi na tvár. Aplikácia je možná buď pomocou mezoterapie (maličkých asi 2 mm hlbokých vpichov po celej tvári) alebo rovno pod vrásku ako výplňový materiál. Pleť sa potom rozjasní, napne, vrásky sa vyhladia, pretože sa v nej opäť začal regeneratívny proces. Vďaka DNA aktivátoru sú účinky tejto terapie okolo 6 mesiacov," objasňuje tajomstvo tejto metódy dermatologička. Obohatená krvná plazma je nabitá rastovými faktormi a proteínmi, ktoré regenerujú pokožku, podporujú a urýchľujú hojenie. Týmto spôsobom sa pokožka opäť začína regenerovať, poškodenie spôsobené vekom, sa dajú zastaviť a odstrániť. K omladzujúcemu procesu dochádza vďaka stimulácii kožných buniek s následnou produkciou kolagénu. Tie prosperujú vďaka telu vlastným rastovým faktorom, ktoré pôsobia ako vitamínová bomba. " Výraznú regeneráciu a omladenie pleti je možné docieliť chemickým peelingom na báze kyseliny glykolovej, ktorým je možné dosiahnuť výsledky takmer porovnateľné s chirurgickou liečbou,"dodáva MUDr. Nestorová.

Fotorejuvenizácia

Omladenie pleti sa dosahuje aj pomocou IPL tzv. 3D fotorejuvenizáciou. "Pri tejto metóde svetelný lúč prechádza do hlbších vrstiev pokožky a podporuje tvorbu kolagénových vlákien, ktoré sú zodpovedné za vypnutie pokožky. Aplikáciou IPL sa vrásky zredukujú, spevnia sa kontúry tváre, navyše dochádza aj k farebnému zjednoteniu pleti, eliminácii drobných cievok a k stiahnutiu rozšírených pórov,"vysvetľuje dermatologička a zdôrazňuje, že dobrý odborník zváži na základe vašich problémov, ktorá metóda je tá najefektívnejšia a najúčinnejšia, aby ste boli mladší a sviežejší a tým aj spokojnejší.

Laserový resurfacing

Resurfacing CO2 frakčným laserom vyhladzuje vrásky či jazvičky na časti alebo celej tvári. Pri zákroku je nutné miestne znecitlivenie. Výsledkom je radikálne vypnutie pleti a celkové omladenie. Zákrok je ambulantný, doba hojenia je 2-4 týždne.

Blepharoplastika

Očné viečka sú oblasťou ľudskej tváre, kde je proces biologického starnutia kože najskôr badateľný. V závislosti od individuálnej a často vrodenej predispozície sa s "unavenými, prepadnutými očami s vráskami" trápia aj ľudia v mladšom veku. Príčinou estetických problémov nie je mnohokrát len nadbytok a vráskavenie kože na viečkach, ale aj existencia tukových vačkov, ktoré spôsobujú už spomenutý unavený vzhľad. Operácia sa vykonáva v miestnom znecitlivení. Rezy na hornom aj dolnom viečku sú vedené v prirodzených kožných ryhách, takže po operácii sú jazvy skoro neviditeľné. Pooperačne treba rátať s opuchmi a modrinkami, ktoré ale do týždňa ustupujú, stehy sa vyberajú na 5 pooperačný deň.

Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny sa dajú odstrániť alebo skorigovať chemickým peelingom - alphahydroxykyselinami, najčastejšie kyselinou glykolovou. Zákrok sa opakuje, až kým sa nedosiahne zjednotenie farby kože – väčšinou je potrebných 6 až 8 opakovaní. Je vhodný najmä pri hormonálnych plošných pigmentáciách. Ďalšou možnosťou je intenzívne pulzné svetlo – IPL – pri zákroku sa na pigmentáciu priloží kryštál, cez ktorý prechádza impulz – svetlo presne definovanej vlnovej dĺžky, ktoré ničí pigmentové bunky. Samotný zákrok trvá niekoľko minút, žena môže cítiť akoby uštipnutie gumičkou. Pigmentácia po zákroku stmavne a po troch až štyroch týždňoch zmizne. Pigmentácie sa dajú odstrániť aj mikrofrakčným resurfacingom pomocou CO2 lasera alebo mikrodermabráziou - mechanickým, jemným brúsením povrchových vrstiev kože," dodáva ešte MUDr. Nestorová z Centra plastickej a estetickej chirurgie v Košiciach. Ošetrenia sa odporúčajú absolvovať v jesennom a zimnom období a je dôležité ošetrovanú pokožku chrániť pred slnečným žiarením prípravkami s najvyšším ochranným faktorom.

Napíšte nám

* - povinná položka

captcha