Čo je to hyperhidróza?

hyperhidroza

Hyperhidróza je lekársky termín pre nadmerné potenie, pre chorobu, ktorá sa začína obvykle v mladosti a bez liečby sprevádza postihnutého celým životom.

Jedným zo spôsobov odstránenia nadmerného potenia je aplikácia botulotoxínu – klobásového jedu. Botulotoxín je všeobecne známy ako účinný prostriedok na odstránenie vrások, no málokto vie, že je vhodný aj na odstránenie nadmerného potenia. Prípravok sa aplikuje do podkožia postihnutej oblasti tenkou ihlou. Predtým môžeme urobiť iódškrobový test (Minor’s test), ktorý zvýrazní miesto, kde je produkcia potu najvýraznejšia.

Princípom účinku je zabránenie prevodu vzruchov z  nervových vlákien na potné žľazy. Účinok nastupuje za 3 až 10 dní. Trvanie je 4-12 mesiacov. Nejde však o trvalé vyliečenie, ale výrazné obmedzenie. Úplné zníženie potenia sa dá dosiahnuť len chirurgickou cestou.

Miesta aplikácie

  • podpazušie
  • dlane
  • chodidlá
  • čelo
  • zátylok
aplikacia

Kedy nie je možné zákrok vykonať?

Pri alergii na niektorú zložku prípravku, v tehotenstve, pri dojčení, nervovo-svalových ochoreniach (myastenia gravis, Lambert Eaton syndróm), poruchách zrážania krvi, zápale v mieste vpichu, užívaní niektorých liekov (aminoglykozidové antibiotiká, spektinomycín, myorelaxanciá, lokálne anestetiká, nesteroidné antireumatiká, antikoagulanciá, blokátory kalciových kanálov).

Možné nežiaduce účinky

Opuch v okolí vpichu, svrbenie, modrina v mieste vpichu, bolestivosť pri zákroku, prechodne znížená svalová sila (aplikácia do oblasti dlaní). V ojedinelých prípadoch sa efekt nerozvinie (prítomnosť protilátok v organizme proti BTX typu A).

Odporúčania po zákroku

Po zákroku je nevyhnutné dodržať nasledovné pravidlá:

  • nemasírovať miesto aplikácie, v deň zákroku ošetrenú lokalitu oplachovať iba vodou
  • 2 až 3 dni po zákroku v oblasti podpazuší sa odporúča nosiť bavlnenú bielizeň
Mám záujem o*

Zákrok
Invalid Input

Meno a priezvisko*

Telefónne číslo*

E-mailová adresa*

Prosím, uveďte Vami preferovanú formu kontaktu*

Správa pre nás*

Prosím, uveďte návrh termínu konzultácie.
Od*

Do*

Absolvovali ste konzultáciu pred zákrokom?*

Absolvovaná s*

V zariadení*

Dátum absolvovanej konzultácie*

Prosím, uveďte návrh termínu konzultácie.
Od*

Do*

Prosím, uveďte návrh termínu vykonania zákroku.
Od*

Do*

Overenie

*